SEKTÖREL BİLGİLER

Proje Lojistiği nedir;

Gerek yurtiçinde, gerek uluslararası alanda yürütülen bir projenin, A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarının bir plan ve program dâhilinde tek bir yüklenici tarafından gerçekleştirilen lojistik organizasyona denir. Ölçü ve ağırlıkları ne olursa olsun projeye ait yüklerin tamamı proje lojistiğinin kapsama alanına girer.

Proje Taşımacılığı nedir;

Taşınmasında, hassasiyet, tecrübe, standart dışı araç, ekipman ve benzeri donanım gerektiren, çıkış noktasından varış noktasında ki montajına kadarki süreçte özel planlama ve projelendirme isteyen, özel sigorta ve evraklar ile takip edilen yüklerin taşınmasıdır.

Bölünemeyen Yük nedir

Boyut ve ağırlıkları bakımından, kapalı bir karayolu taşıtı ile taşınamayan, yükün özelliği itibarıyla gümrük idaresi tarafından taşıma için kolayca bölünmesine imkan olmadığı (bölünemez yük) kanaatine varılan, yüklü durumdaki; Genişliği: 2.50. m'den fazla olan, Yüksekliği: 4.00 m'den fazla olan, ve Uzunluğu: yüklendiği araç cinsi için izin verilen azami uzunluklardan fazla olan, dolayısıyla, sadece Özel Yük Taşıma İzin Belgesi ile karayolunda taşınması mümkün olan her türlü eşyaya bölünemeyen yük denir. (Resmi Gazete, (1993)) ülkelere göre ölçü ve ağırlıklar değişiklik gösterebilir.

Ağır Yük nedir

Ağırlığı; yüklendiği zaman (araç boş ağırlığı dahil), tek dingilde 13 tonu, iki dingilli bir aks grubunda 19 tonu ve/veya yüklenildiği aracın dingil sayısına göre izin verilen toplam ağırlıkları aşan, dolayısıyla sadece Özel Yük Taşıma İzin Belgesi ile karayolunda taşınması mümkün olan her nevi eşyaya ağır yük denir.

Gabari Dışı nedir.

Bu yükler; standart taşıma yöntemleri kullanılarak taşınması mümkün olmayan, uzunluğu, genişliği ve yüksekliği, bakımından konteynerize edilemeyen, denge merkezinin konumu bakımından standart araçlarla taşıma yapılamayan ve elleçleme gereksinimi bakımından özel ekip ve donanım gerektiren yüklere denir.

Low-Loader nedir

Alçak taşıma platformuna sahip olan ve yükleme rampasının varlığı ile lastik tekerlekli ya da paletli iş makinalarının yüklenmesinde ve tahliyesinde vinç kullanmama avantajı sağlayan araçladır. 2,3,4,5,6,7 ve 8 akslı tipleri bulunmaktadır.

 

Low-Bed

Taşıma platformu altı aks grubu olmayan ve bu sayede yüksekliği fazla olana yüklerin taşınmasında avantaj sağlayan araçlardır.

 

Extendable Heavy Duty Treyler

Kapalı haldeyken yükleme platformu uzunluğu 12 metre olan araçlar, tek açılımda 24 metreye, ikinci açılımda 33 metreye kadar uzatılabilmektedir.

Aks başına 18t taşıma kapasitesi ile 120t’a kadar ağır yüklerin taşınmasında avantaj sağlayan araçlardır.

 Genişliği 2.75 metreden yan kanatları açılarak 3 metreye kadar arttırılarak geniş yükler için de uygun hale gelmektedir.

Hidrolik Pinömatik süspansiyon sayesinde 78cm ye kadar alçalan yükleme alanı, 1.20 metreye kadar yükseltilebilmektedir.

 

Heavy-Duty Hydraulic Convansional Modular Trailer

Tamamıyla Proje Taşımacılığına hitap eden, yükün ölçülerine ve ağırlığına göre modüler yapısı sayesinde, tüm yüklere ve formatlarına uyacak şekilde uyarlanabilen araçlardır.

 

Self-Propelled Modular Transporter- SPMT

İngilizce isminin baş harfleri olan SPMT olarak adlandırılırlar. Hareket etmesi için herhangi bir çekici ve/veya itici araca ihtiyacı olmayan taşıyıcı araçlardır.

 

Mavna nedir

Semi-Submersible Ship nedir

Multi-Purpose, Heavy Lift Vessel nedir

 

Hiyap Vinç nedir (High-Up Crane)

Hiyap vinçler, İngilizce ’de “high-up crane” olarak geçse de adını ünlü İsveç markası “Hiab”dan aldığı için bu isimle adlandırılmıştır. Hiyap vinç, kamyonlara monte edilebilen hidrolik vinç türüdür. Bu yönüyle hem vinçken hem de nakliye için küçük çaplı da olsa bir alan sunmaktadır

 

Arazi Tipi Vinç nedir (Rough Terrain Crane)

Zorlu arazi şartları ve şantiyelerde kullanılmak üzere, arazi tipi taşıyıcı üzerine diyazn edilmiş mobil vinçlerdir.

 

Teleskopik Mobil Vinç nedir (All Terrain Telescopic Mobile Crane)

Ağır yüklerin elleçlenmesi için dizayn edilmiş ve lastik tekerlekli bir taşıyıcı üzerine monte edilmiş, genellikle teleskopik boomlu vinçlerdir. Genel anlamda boomu ile yatay ve düşey, kancası ile yukarı ve aşağı, döner tablası ile 360° dönme hareketleri sayesinde her türlü yükün yerini değiştirebilen iş makinalarıdır.

 

Paletli, Kafes Boomlu Vinçler (Crawler-Mounted Lattice Boom Cranes)

Paletli taşıyıcılar üzerine dizayn edilmiş, çelik kafes boomlu vinçlerdir. Mobil teleskopik vinçlerin elleçleyemediği ağır yükleri kaldırabilir, daha yükseğe montaj yapabilir, daha uzağa aktarabilir ve kaldırdıkları yükle birlikte yürüyüş hareketini yapabilirler.

 

 

Gantry Crane

Gentry vinçler (gantry crane), bir veya daha fazla sayıda köprü kirişinden meydana gelen ve taşıyıcı rayların üzerine montelenmiş bacaklar tarafından desteklenen vinç türüdür.

 

 

Yüzer Vinçler-Macuna (Floating Crane)

Genellikle mavna ya da yüzen bir platform üzerine, dizayn edilmiş vinçlerdir. Ağır ve mono blok yükleri kaldırmak, taşımak ve monte edilmek için kullanılırlar. Genel kullanım alanları; tersaneler, offshore platformları, limanlar ve iç suyolu güzergâhında tahmil tahliye alanı olmayan noktalarda kullanılırlar.

 

 

Kriko Ve Kaydırma Sistemleri (Jacking and Skidding) nedir

 

Strand Jacks nedir

 

Spreader Beam nedir

 

Stoll And Beams nedir

 

Fly Over Bridge nedir

TOP